Mediace je forma alternativního řešení sporu, při které se strany snaží najít společné řešení svých rozdílných postojů, názorů a požadavků za pomoci neutrální třetí strany, označované jako mediátor.
Mediace je forma alternativního řešení sporu, při které se strany snaží najít společné řešení svých rozdílných postojů, názorů a požadavků za pomoci neutrální třetí strany, označované jako mediátor.
Cílem mediace je dosáhnout dohody, nikoli pouze kompromisu, která uspokojuje obě strany, a to bez nutnosti absolvovat soudní řízení.
Řešení sporu prostřednictvím mediace může pomoci udržet dobré vztahy mezi stranami, což je důležité, pokud se strany budou muset dále potkávat, například v rodině nebo v práci. Jde o zcela dobrovolný, soukromý a diskrétní proces. Veškeré informace, které v jejím průběhu zazní, a dohody, které strany uzavřou, zůstávají mezi nimi.
Mediátor pomáhá stranám komunikovat a vyjádřit své názory, potřeby a zájmy, což může vést nejen k nalezení trvalého řešení, ale i k udržení či rozvoji dobrých vztahů mezi stranami.
Existují různé typy mediace, které se odlišují zejména přístupem mediátora k jejímu vedení. V praxi se nejčastěji aplikují tyto typy:
Výběr typu mediace závisí na specifických potřebách klientů a okolnostech sporu.
Partner kanceláře JUDr. David Hlaváček je mediátorem zapsaným na Seznamu mediátorů vedeném Ministerstvem spravedlnosti České republiky a věnuje se facilitativní mediaci.
Facilitativní mediace je proces, ve kterém se mediátor účastní jednání mezi dvěma nebo více stranami s cílem pomoci jim dosáhnout dohody. Cílem facilitativního mediátora je vytvořit prostředí, ve kterém mohou strany vyjádřit své názory, potřeby a zájmy, a následně spolu komunikovat a hledat řešení, které je pro obě strany přijatelné. Facilitativní mediace se liší od jiných forem mediace tím, že se mediátor nezabývá zjišťováním míry zavinění jednotlivých stran na řešeném problému, jejich spor nerozsuzuje, nevydává rozhodnutí ani neuděluje právní rady, ale pomáhá stranám, aby byly schopny si řešení své vlastní situace nalézt sami.
Dobrý mediátor by měl být nestranný, empatický, komunikativní, schopný udržet kontrolu nad jednáním a mít zkušenosti v oblasti řešení konfliktů. Musí dbát na dodržování etických pravidel a nejvyšších profesních standardů v oboru mediace.
Rozdíl mezi mediátorem a zapsaným mediátorem spočívá v jejich kvalifikaci a způsobu regulace, tedy v právní úpravě, kterou se musí řídit.
Zapsaný mediátor je osoba, která prošla formálním vzděláváním, úspěšně složila zkoušku dle zákona o mediaci a je zapsána na Seznamu mediátorů, který vede Ministerstvo spravedlnosti České republiky. Tito mediátoři se musí řídit přesnými pravidly a nad jejich činností je vykonáván dohled ze strany Ministerstva spravedlnosti České republiky nebo České advokátní komory.
Nezapsaným mediátorem je osoba, která nemá výše uvedenou formální kvalifikaci pro vedení mediace. Tyto osoby nemusí být nikde registrovány a nemusí se řídit ani zákonem o mediaci, ani příslušnými etickými pravidly.